در رژیم غذایى خود آجیل و خشکبار ایرانی را بگنجانید!

مغزها و خشکبار حاوى مواد مغذى متنوع و ارزشمندى هستند و امروزه بیش از ٢۵ نوع از آن ها در سراسر دنیا مى روید. در اینجا به معرفى برخى از انواع آجیل و خشکبار و ارزش تغذیه اى آنها مى پردازیم.

گردو: انواع این درخت در چین، ژاپن، فرانسه و آمریکا کشت مى شود. از مهم ترین گردوهاى موجود در دنیا گردوى معروف به گردوى ایرانى است و احتمالا کهن ترین درخت گردو در ایران و در اورگان شهرکرد وجود دارد. مغز گردو، ماده خوراکى خوش طعمى است که مقدار زیادى چربى، پروتئین، مواد قندى و نشاسته اى و سایر مواد مغذى را داراست که هم به عنوان خوراکى و آجیل و هم به عنوان ماده اولیه براى تهیه روغن هاى گیاهى و دارو از آن استفاده مى شود.

پسته: مغز پسته ماده اى نیروزا و سرشار از مواد مغذى است و حاوى مقادیر آهن و کلسیم است که ماده غذایى بسیار مفیدى براى افزودن به رژیم گیاهخواران است. پسته در تقویت حافظه، قلب و معده نیز مؤثر است.

بادام: بادام حاوى مقادیر زیادى ویتامین E بوده و از منابع غیر حیوانى غنى از کلسیم است. بادام براى بهبود سرفه و آسم استفاده مى شود و باعث افزایش قدرت فکرى و روحى مى شود.

فندق: فندق حاوى مواد مغذى زیادى است. میوه فندق غنى از اسیدهاى امینه است. هم چنین فندق حاوى مقادیر زیادى ویتامین E مى باشد. فندق با دارا بودن فولات ممکن است در پیشگیرى از بیمارى هاى قلبى و عروقى مؤثر باشد.

چند دستورالعمل که ما را تشنه مصرف آجیل و خشکبار مى کند:
o    استفاده از گردو در سالاد سبزیجات به اندازه یک مشت.
o    بادام را مى توانید به همراه کرن فلکس براى صبحانه میل کنید.
o    پلو به همراه سالاد پسته.
o    بالکارا نوعى دسر یونانى است که با گردو تهیه مى شود.

با استفاده از آجیل و خشکبار انرژى بسوزانید!
مصرف دانه ها و مغزهاى روغنى باعث افزایش متابولیسم پایه بدن مى شود. پژوهش ها نشان مى دهند که مصرف بادام هندى، متابولیسم پایه را تا ١١ درصد افزایش مى دهد. به این ترتیب کسى که متابولیسم پایه اش ١۵٠٠ کالرى در روز است مى تواند با مصرف بادام هندى متابولیسمش را تا ١١ درصد افزایش دهد یعنى روزانه ١۶۵ کالرى بیشتر بسوزاند.

اندازه نگه دار که اندازه نکوست!
توجه داشته باشید که یکى از مهمترین اصول در تنظیم برنامه غذایى روزانه رعایت تعادل است و افراط و تفریط در مصرف هر ماده غذایى مى تواند نتایج نامطلوبى به همراه داشته باشد. از این رو با وجود تمام خواص و فواید درباره مصرف آجیل و خشکبار، افراط در مصرف آنها به هیچ وجه توصیه نمى شود.

چه زمان نباید آجیل و خشکبار مصرف کرد؟
با اینکه تمام انواع آجیل ها و خشکبار ها داراى چربى هاى اشباع نشده مى باشد اما پس از اینکه به کارخانه مى روند عملیاتى براى خوش طمع شدن به روى آنها انجام مى شوکه درصد شکر، سدیم و چربى آنها را تا حد زیادى کاهش مى دهد، از نگهدارنده هاى شیمیایى نیز براى دوام بیشتر بر روى آنها استفاده مى کنند. از خوردن آجیل شور و یا عسلى خوددارى کنید چرا که داراى مقدار زیادى چربى مى باشند و مى توانند به راحتى فشار خون را افزایش داده و سایز شما را نیز زیاد کنند.